Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna

www.goncza.fora.pl
Forum Chorągwi Gończej
 

Wymogi Grunwald 2013r

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna -> Wymagania sprzętowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Śro 12:05, 31 Paź 2012    Temat postu: Wymogi Grunwald 2013r

Nadsyłanie zgłoszeń od dziś do dnia 05.05.2013r do północy. Po tym terminie nie przyjmuję żadnych zgłoszeń. Do tego dnia maja także być dostarczone wszystkie ewentualne poprawki, co do których będę wypowiadać się po otrzymaniu zgłoszenia zgodnie z poniższymi wymogami.

Nowe grupy lub grupy, co do których były zgłaszane zastrzeżenia w ubiegłym roku proszę przesyłać zgłoszenia jak najszybciej.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Przed zgłoszeniem do formacji bojowej (łucznicy, artyleria, lekka piechota, chłopi itp.) konieczne jest uzyskanie akceptacji w obozie chorągwi ciężkiej (czyli należy mieć miejsce do obozowania).

Wprowadzamy ponownie przelicznik obozowy 2:1, czyli w ramach grupy na jedną osobę wychodzącą w pole na inscenizację może przypadać maksymalnie dwóch „jasiów”.

Zgłoszenia indywidualne, nie przyjmujemy listy i zbioru zdjęć. Proszę przysyłać zdjęcia i dane każdej osoby w osobnych katalogach/zipach itd.

W zgłoszeniu proszę zawrzeć dane – imię, nazwisko, wiek, numer pesel, funkcję obozową, grupę (dane potrzebne do dostarczenia dla Organizatora celem wyprodukowania identyfikatorów, zapewnienia ubezpieczenia itp., nie są ujawniane powszechnie). W przypadku osób niezrzeszonych proszę podać adres zameldowania/zamieszkania. Proszę dołączyć zdjęcia wszystkich strojów, które będą noszone w trakcie imprezy oraz ikonografię, która je potwierdza. W razie niejasności będę prosił o dosyłanie szczegółowych zdjęć i wyjaśnień. W ostateczności zastrzegam sobie prawo do nie zaakceptowania konkretnej sztuki ubioru i/lub uzbrojenia bez podania przyczyny.


Każda grupa wyznacza co najmniej jedną osobę do pomocy w przygotowaniu uczty. Sugerowany przyjazd poniedziałek/wtorek celem wsparcia kwaterki w budowie obozu. Prosimy uwzgledniać to w planowaniu urlopu. .


WYMAGANIA CHORĄGWI „GOŃCZEJ” NA 2013r

Wymagana spójność historyczna stroju oraz datowanie zgodne z wymogami organizatorów na okres 1380-1420r. Wymagana spójność historyczna odnośnie odtwarzanej klasy społecznej (najlepiej zaznaczyć w zgłoszeniu, jaką warstwę społeczną odtwarza dana osoba).

Minimalne wymagania stroju męskiego na rok 2013:
- koszula bez troczków
- gacie w zależności od używanych nogawic
- dublet (sznurowanie "na drabinkę" lub zapinany na guziki)
- nogawice rozdzielne ze stopą bądź łączone z saczkiem
- nakrycie głowy (dzidziuś plus ewentualnie czapka filcowa, kaptur, kapelusz słomiany o historycznym kształcie)
- buty ze skórzaną podeszwą - wskazane szyte na wywrotkę metoda historyczną.

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów odzieży (zwłaszcza gdy planuje się pobyt w obozie powyżej 3 dni) oraz osobnych strojów (gacie + koszula) do budowy obozu. Zalecane posiadanie stroju wierzchniego oraz odświętnego, a w przypadku panów rycerzy obowiązkowe (houpelanda, cotehardie, robe z odpowiednim nakryciem głowy) – do użytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Minimalne wymagania stroju kobiecego na rok 2013:
- giezło z dekoltem dopasowanym do sukni
- gacie
- nogawiczki, ewentualnie skarpety robione na drutach bądź naalbindingowe
- suknia obozowa z rękawem(dowolnie długość rękawa, przy krótkim ewentualnie dopinane rękawki)
- nakrycie głowy (minimum chustka ewentualnie gremlinka, kapelusz słomiany i kaptur noszone do chustki)
- buty ze skórzaną podeszwą -wskazane szyte na wywrotkę metodą historyczną

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów stroju, zwłaszcza przy planowanym pobycie w obozie powyżej 3 dni. Zalecane stroje wierzchnie i odświętne, a w przypadku dam obowiązkowe (houpelandy, cotehardie, suknie typu robe, surcot z odpowiednim nakryciem głowy) – do użytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Uczestnictwo w wiciach tylko i wyłącznie w strojach odświętnych, lub dla pocztów sztandarowych grup w częściowym lub pełnym uzbrojeniu bojowym.

Akcesoria - paski, torebki, sakwy, szpile, biżuteria - zgodna z okresem historycznym

Materiały - len, barchan (bawełnolen), wełna, jedwab, konopie, skóra, futro

Typy tkanin – aksamit jedwabny (tylko w houpelandzie, surcot), atłas, satyna, płótno, sukno, tkaniny o splotach skośnych (jodełka itp.)

Odnośnie szczegółów dotyczących materiałów i typów tkanin zalecana lektura poradnika znajdującego się na stronie Chorągwi – [link widoczny dla zalogowanych]

Zalecane ręczne szycie, ale szycie maszynowe z ręcznym wykończeniem także jest akceptowane. Konieczne wykończenie ręczne ubioru - dziurki na guziki, do wiązań, obrębienia rękawów, dekoltów itd. Sznurki do strojów plecione ręcznie bądź na lucetce. W żadnym wypadku nie wchodzą wyroby pasmanteryjne.

Nie wchodzą pod żadnym warunkiem:
- dublety sznurowane na krótkie sznurki, bufiaste rękawy przy dubletach (tzw farsetto)
- dublety lniane
- sznurowane rękawy przy dubletach i sukniach
- rękawy dosznurowywane do korpusów
- kamizelki
- buty na gumowej podeszwie i inne współczesne obuwie
- suknie odcinane w pasie, wiązane z tyłu
- rzeczy wykonane z ewidentnie sztucznych materiałów
- nogawico – spodnie samonośne (XVI-wieczne)
- kolorowe koszule, giezła i dzidziusie
- gacie o długości poniżej połowy uda (czyli XIII-wieczne)
- koszule sznurowane pod szyją, ściągane rękawy przy nadgarstku
- giezła ściągane pod szyją, przy nadgarstku
- długie tuniki bojowe (czyli zasłaniające kolano i dłuższe)
- wycinanka w tzw „blanki” na odzieży
- niecałkowicie wszyte rękawy w dubletach i sukniach

Odnośnie sprzętu bojowego:

1.Hełm pełny z zasłoną typu psi pysk ew tzw małpa lub ewentualnie inne potwierdzone ikonograficznie rodzaje zasłon po konsultacji z Dowódcą. Obowiązkowo do hełmu kołnierz pikowany i kolczy. Kołnierz kolczy wykończony w trójkaty nie jest akceptowany. Pikowanie wszyte w hełm – nie wchodzą hełmy tzw nabijane.
2.Naramienniki płytowe o właściwym kształcie historycznym na okres podany wyżej
3.Pełne ręce płytowe lub płatowe o odpowiednim kształcie potwierdzonym historycznie z poprawnymi liśćmi
4.Rękawice typu klepsydry (tylko i wyłącznie płytowe. Pod tarczą również). Nie wchodzą rękawice spawalnicze.
5.Pełne nogi płytowe z pełną osłoną łydki i najlepiej kostki. Dopuszczalne zbrojniki.
6.Przeszywka i minimum kolczuga, jeśli płaty to z kolczugą ewentualnie dobrze osłonięte pachy w przeszywce. Dopuszczany także kirys wg odpowiedniego wzoru historycznego z ikonografią. Konieczna osłona pachwin i krocza. Kategorycznie zaszyte pachy w przeszywce.
7.Broń - miecze półtoraręczny do wyboru z tarczą, miecz jednoręczny, tasak, toporek. Nieostrzone o tępym niezaostrzonym sztychu.
8.Obowiązuje szata wierzchnia na zbroję zgodna z epoką.
9.Zastrzegam sobie prawo niewpuszczenia jakiegoś egzemplarza uzbrojenia i broni ze względu na bezpieczeństwo uczestników inscenizacji (tzn. dające słabą ochronę elementy opancerzenia, niewłaściwie wyglądająca i niebezpieczna broń). Przypominam, że wszystkie elementy uzbrojenia powinny mieć swoje odzwierciedlenie w ikonografii. Należy podać ją w zgłoszeniu. Do zgłoszenia wymagane zdjęcia w pełnym sprzęcie. Mogę prosić o dosłanie szczegółowych zdjęć niektórych elementów. Elementy uzbrojenia powinny być czyste, bez śladów rdzy i w miarę możliwości bez wgniotów. Broń wyczyszczona, bez zadziorów. Kategorycznie nie wpuszczamy kolczug i elementów kolczug ocynkowanych.

Łucznik i piechota lekka jak również artyleria - wymogi odnośnie sprzętu podają i dopuszczają do uczestnictwa w inscenizacji dowódcy odpowiednich formacji, po uzyskaniu miejsca obozowania. Dane dowódców i adresy mailowe podane są na stronie oficjalnej Grunwaldu. [link widoczny dla zalogowanych] – prawdopodobnie nie ulegną zmianie, ale będę informować w razie jakichś zmian.

Oczywiście datowanie dotyczy też namiotów - muszą być zachowane w konwencji całego obozu. Dopuszczalne namioty bawełniane, maszynowo szyte. W sprawach życia obozowego wymagane posiadanie naczyń historycznych (glinianych, drewnianych, cynowych itp.). Nakaz posiadania sienników w celu ograniczenia zużycia słomy i siana (a nie wyściełanie całego namiotu). Zakaz używania kostek siana i słomy do siedzenia przy ogniskach – zbicie ławeczki nie jest trudne, poza tym jest to bezpieczniejsze ze względu p/poż. Pozwoli to także na ograniczenie kosztów obozowiska, tym bardziej, że drewno magazynujemy u okolicznego zaprzyjaźnionego rolnika i ławeczki będą służyć przez lata.

Ewentualne odstępstwa od powyższego proszę konsultować ze mną.

Mogą nastąpić niewielkie zmiany w powyższym regulaminie, o czym będziemy informować.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do jak najszybszej realizacji zgłoszeń (np już). Jeśli ktoś zauważy jakieś nieścisłości w wymogach proszę o pilny kontakt na priva lub maila [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iza
Operator młotka



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 168
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gończa/PSK

PostWysłany: Nie 19:51, 28 Kwi 2013    Temat postu:

Lista osób przyjętych do Chorągwi "Gończej" na rok 2013.

Prosimy o sprawdzenie poprawności danych i czy wszyscy zgłaszani zostali ujęci poniżej.

Chorgiew Zaciężna „Maximus”:
Tomasz Jaroch
Arnika Jaroch
Helena Jaroch
Mieszko Jaroch
Beata Pawłowska
Michal Sikora

Bractwo Rycerskie zamku Joannitów ze Świebodzina:
Katarzyna Sergiew
Tomasz Zahorski
Tomasz Rokicki
Magdalena Gwardzińska
Maciej Chorążyczewski
Marta Zażlak
Łukasz Graczyk
Maciej Jakubowski
Agnieszka Sergiew

WKPL:
Marcin Wensierski
Małgorzata Skowron
Dariusz Skowron
Sylwia Mieruńska
Klaryssa - Anna Muszyńska
Emila Tomicka
Krzysztof Kochanowski
Hanna
Jagoda Bigoś
Artur Wawrowski
Estera Studzińska
Józek Studziński
Adrianna Idzikowska
Bartosz Idzikowski
Antonina Idzikowska
Magdalena Block
Damian Hać
Aleksanrda Wiczk
Michał Zawiejski
Arkadiusz Kurek
Jakub Sołtysek
Jarosław Wołoszyn
Paulina Łopatniuk

Elbląska Kompania Zaciężna:
Jędrzej Steczyński
Michał Gzowski
Paweł Wierzbicki
Justyna Socha
Joanna Socha
Jakub Ładyński
Wojciech Karabczyński

ZRBDO:
Paweł Piędel
Mariusz Skomra
Marcin Zajdel
Jacek Stefanik (Bruno)
Mateusz Macierzyński (Rudy)
Piotr Kireńczuk
Borys Kiełtyka
Adam Jabłoński
Magdalena Osipowicz

Chorągiew Ziemi Krośnieńskiej Milites:
Anna Balcerzak
Patrycja Balińska
Mateusz Kasza
Maciej Kobak

Prywatny poczet Stanisława Kuli:
Stanisław Kula
Izabella Misztak- Kula
Borys Kula
Krystyna Stawiarska
Rafał Chojnacki
Paula Dziubińska
Kamil Geraszek
Barbara Zajączkowska
Piotr Biernat
Krzysztof Wróblewski

Poczet Konrada Leczkowa:
Aleksandra Błażejczyk
Barbara Matyśkiewicz
Marcin Król
Wojciech Jasiak
Paweł Kowalczyk

Chorągiew Hrabiego Bolingbroke:
Anna Pomorska
Karol Waręcki

Garnizon pieszy miasta Bydgoszczy:
Emil Probant
Natalia Leśniewska
Łukasz Sztrekier

PPST Liga Baronów:
Grzegorz Boguta
Bolesław Sitek

Niezrzeszeni:
Lech Sawoń
Jarosław Białkowski
Marek Szłoiński
Mirosław Bartylak
Marek Wierzbowski
Emilia Blanka Dobrowolska-Wierzbowska
Ignacy Tytus Wierzbowski
Jarosław Minkiewicz
Kamila Henkelman
Piotr Przybyła
Alicja Górniak
Katarzyna Dziubińska
Marta Klubińska

W trakcie weryfikacji:
Krzysztof Dzierzgowski
Marta Rojkowska


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iza dnia Sob 22:00, 11 Maj 2013, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna -> Wymagania sprzętowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin